Aktualności

Brązowy Kuplung dla telka SA

Przedstawiamy Państwu budowę, która w VII edycji Konkursu Rusztowanie Roku zdobyła Brązowego Kuplunga i III miejsce w kategorii Rusztowanie. 
 
Brązowy Kuplung dla telka SA
za Rusztowanie dla prowadzenia prac konserwacyjnych konstrukcji wsporczej i poszycia zbiornika wyrównawczego wieży ciśnień w Ciechanowie.

Firma telka SA, polska firma z własnym kapitałem od 20 lat z sukcesami dostarcza rozwiązania w zakresie rusztowań i szalunków dla wykonawców z wielu branż, gdzie budownictwo jest głównym odbiorcą. Firma jest dostawcą usług montażu i demontażu, wynajmu, ale też dystrybutorem, a od niedawna również producentem rusztowań. Od zawsze stawia na solidny rozwój swoich pracowników, co przekłada się na zaufanie jakim obdarzają firmę telka jej klienci.

Wykonana na zamówienie firmy Ciechbud sp. z o.o. konstrukcja z rusztowań modułowych typu Plettac Contur była częścią całego zadania, które miało na celu zmianę formy użytkowania dla całego obiektu. Z funkcji typowej dla wieży ciśnień obiekt miał przerodzić się w eksploratorium matematyki i techniki, gdzie teren wokół wieży miał się stać ogrodem sztuki z instalacją iluminacji dla odrestaurowanej wieży.


Wieża ciśnień 
Fot. Urząd Miasta Ciechanów/Park Nauki Torus

Konstrukcja, którą krótko w liczbach można by opisać następująco:
masa - ponad 130 ton rusztowań
wartość sprzętu - ponad 2,5 mln zł
ilość elementów - ponad 15,5 tysiąca sztuk
wysokość rusztowania - 29,5 m
nakład pracy montażystów - 14 dni montaż i 10 dni demontaż.

Dwie zasadnicze konstrukcje wewnątrz ustroju nośnego i na zewnątrz, samonośne, stanowiące powtarzalny element obracany o kąt 45° odsunięte od osi obrotu o zdefiniowaną odległość, pozwoliły na maksymalne dopasowanie konstrukcji rusztowania do zadanych krzywych hiperboloidalnych z jakich ukształtowana była wieża. Układ ten miał też niebagatelne znaczenie w ilości sprzętu oraz ostatecznej kubaturze całej konstrukcji rusztowań. 

Do środka torusa została wstawiona niewielka konstrukcja umożliwiająca wymianę poszycia torusa.


Wyciąg z projektu: przekrój pionowy konstrukcji i przekrój poziomy na poziomie gruntu.

Projekt i koncepcję rusztowania opracował Jarosław Sonnek. W oparciu o dostarczoną dokumentację i ekspertyzę techniczną zadecydowaliśmy, że konstrukcje nasze nie zostaną zakotwione do konstrukcji wieży. Precyzyjne opracowane rysunki rusztowań dla zachowania zgodności z projektem wymagały geodezyjnego wyznaczenia posadowienia rusztowań i weryfikacji zgodności dokumentacji obiektu ze stanem faktycznym. Po zmontowaniu w trakcie eksploatacji zamawiający zgłosił konieczność osiatkowania całej konstrukcji co wymagało kolejnych weryfikacji projektu i precyzyjnych ustaleń. Wszystko to, a zwłaszcza nietypowy kształt obiektu oraz prace montażowe realizowane w okresie zimowym sprawia, że jesteśmy dumni z tego, że cel jaki przyświecał nam przez cały okres planowania i realizacji tj. wykonanie konstrukcji w sposób bezpieczny i ergonomiczny dla użytkownika, udało się zrealizować w 100%.


Ukończona konstrukcja rusztowań
Fot. 1. telka SA


Fot. 2. Widok z lotu ptaka - wewnętrzna konstrukcja


Fot. 3 Widok z lotu ptaka – zewnętrzna konstrukcja

Paweł Pałys
Kierownik ds. Klientów Kluczowych telka SA

 


« powrót